Läste ”Vi jobbar skiten ur oss eller får inte jobba alls” som verkligen sätter ord på hur det är i Sverige i dag. Det är ett vi eller dem.
Det finns tre kategorier av människor i Sverige i dag.
1. De rika
Har ingen kunskap om eller insikt i deras liv men de har pengar och lever i en skyddad värld i en takvåning eller stort hus och beblandar sig inte med folk som inte har obegränsat med pengar. Dessa människor (och dess ingifta gelikar) tjänar sina pengar som företagsägare och slavdrivare. De är dem som sitter och säger SPARA SPARA SPARA och lägger mer uppgifter på färre arbetare. Effektivisera är deras ledord och samtidigt sitter de och äter gåslever och vaskar champagne.
2. Medelklass
Det här är den stora skaran som jag själv sällar mig till. Jag jobbar för glatta livet, både som fast heltidsanställd men har nästan under hela mitt vuxna liv också haft extrajobb på sidan om. Bara för att någon gång kunna unna mig något mer än att betala räkningar, hyra och äta snabbmakaroner. Detta gör att jag kan åka till Kanarieöarna en vecka om året. Heja! Många med mig sitter i det här facket, sliter, kämpar och kommer hem helt slut. Man tappar kontakten med vänner och bekanta för man orkar inte masa sig ut på krogen eller spendera sina slantar på överprissatt mat och alkohol. Men tappert håller vi fast vid våra trista och stressande jobb för vi vill ju inte hamna i kategori 3.
3. Fattiga
Här har man hamnat om man råkat förlora jobbet eller gud förbjude är sjuk. De här människorna ska inte synas eller höras. De tystas ned och sopas bort. Deras desperata blickar och längtan efter ett menlöst jobb ska inte bemötas. Man avvecklar (nästan) Försäkringskassan, sjukvården, A-kassan och arbetsförmedlingen. Man kastas in på jobbsökarkurser som inte ger ett skit, man kanske, med lite jävla tur, får ett obetalt vikariat för att provjobba lite. Har du hamnat här är det nästan helt omöjligt att komma upp till medelklass. För det finns inga jobb, det finns inga pengar.
Det känns hopplöst förtvivlat att gnälla över trista jobb och att man har gått in i väggen när man inom ett stenkast kan stå bredvid en fattig.
Jag hoppas på en snart förändring i mitt land Sverige!! Kämpa.