tor. jun 18th, 2026

BMW chockar Peking med räckviddskungen Neue Klasse

Nya BMW iX3 Long Wheelbase

BMW kliver in i en helt ny era under Auto China 2026 i Peking genom att rulla ut tekniken som ska definiera märkets framtid.

Milstolpe för Neue Klasse i Kina

Det är ingen underdrift att säga att BMW satsar allt på sin nya plattform Neue Klasse. Under bilsalongen i Peking har tyskarna dragit täcket av två världspremiärer som är direkt anpassade för den kinesiska marknaden: BMW iX3 och BMW i3 i förlängda utföranden.

Enligt BMW:s vd Oliver Zipse handlar det om ett enormt tekniksprång. Bilarna bygger på den sjätte generationens eDrive-teknik med nya cylindriska battericeller. Siffrorna som presenteras är nästan svåra att ta in – iX3 ska klara över 900 kilometer på en laddning, medan sedanen i3 spränger 1000-kilometersgränsen.

Foto: BMW

Supersnabb laddning och 800 volt

Tack vare en ny 800-voltsarkitektur behöver du inte vänta länge vid laddstolpen. Bilarna klarar en laddeffekt på upp till 400 kW, vilket innebär att du kan skrämma i tillräckligt med energi för 400 kilometers körning på bara tio minuter. Det är prestanda som sätter press på konkurrenterna i premiumsegmentet.

BMW 7-serien får framtidsteknik redan nu

Även flaggskeppet i 7-serien uppdateras kraftigt. Det här är första gången som teknologier från Neue Klasse letar sig in i befintliga modellserier. På insidan märks nya BMW Panoramic iDrive, en digital upplevelse som sträcker sig över hela vindrutans nedre del.

Foto: BMW

För passagerarna i baksätet fortsätter lyxen med en enorm Theatre Screen, men nu adderas även en dedikerad skärm för framsätespassageraren. Under huven, eller snarare i mjukvaran, hittar vi AI-stöd från DeepSeek och Amazon Alexa för att göra röststyrningen mer naturlig.

Självkörande visioner och vätgas

BMW passar även på att visa upp framsteg inom förarassistans. I Europa och USA rullas nu system ut som tillåter hands-free-körning i upp till 130 km/h på motorväg. En rolig detalj i montern är BMW iX3 Flow Edition, en bil täckt i E Ink-teknik som gör att huven kan byta mönster och animationer med ett knapptryck.

Foto: BMW

Slutligen påminner BMW om att batterier inte är allt. Prototypen iX5 Hydrogen finns på plats för att visa att serietillverkning av vätgasbilar närmar sig med stormsteg, med planerad start 2028. Det är tydligt att BMW inte lämnar något åt slumpen i kampen om framtidens bilister.

Av Åsa Wallenrud

Jag har skrivit om teknik, prylar och bilar i över 15 år och drivs fortfarande av samma nyfikenhet som när allt började. Under många år har jag även föreläst om det smarta hemmet och hur teknik kan bli enklare och mer användbar i vardagen. I dag arbetar jag som motorjournalist på Dagens PS, men många känner igen mig som pryexpert i TV4 Nyhetsmorgon, där jag medverkat i mer än 15 år. Bloggen drivs helt oberoende. Jag har aldrig tagit betalt, haft annonser eller tjänat pengar på det jag skriver här. Målet är i stället att förklara teknik på ett inkluderande och lättbegripligt sätt – så att alla ska känna sig välkomna, oavsett förkunskaper. Vill du komma i kontakt med mig? Mejla gärna: wallenrud@gmail.com

Related Post