ons. sep 16th, 2026

Ikea öppnar butik i Stockholms innerstad

IKEA – mitt personliga familjeföretag. Min farmor jobbade där liksom min pappa och mamma. Jag har jobbat där, min bonuskusin och ena moster likaså. Just nu arbetar min andra moster där. Och så vidare.. 🙂

Jag blir glad av nyheten att IKEA öppnar en inspirerande köksbutik i Stockholms innerstad. Redan nu den 1 september är det dags men värt att veta, de kommer inte sälja något direkt i butiken.

– I stället ligger fokus på Inspiration och köksplanering medan eventuella köp av varor kommer ske via online-beställning och hemleverans, förklarar Håkan Svedman, vd Ikea Sverige.

– Det ska vara enkelt att komma förbi oss, kanske på väg till eller från jobbet, säger Svedman.

Ikea kök är en så kallad pop up-butik och kommer testas fram till i februari 2018.

Adressen för butiken är Regeringsgatan 65 som alltså är i det så kallade Mood-kvarteret. Butiken kommer vara på 355 kvadratmeter.

Av Åsa Wallenrud

Jag har skrivit om teknik, prylar och bilar i över 15 år och drivs fortfarande av samma nyfikenhet som när allt började. Under många år har jag även föreläst om det smarta hemmet och hur teknik kan bli enklare och mer användbar i vardagen. I dag arbetar jag som motorjournalist på Dagens PS, men många känner igen mig som pryexpert i TV4 Nyhetsmorgon, där jag medverkat i mer än 15 år. Bloggen drivs helt oberoende. Jag har aldrig tagit betalt, haft annonser eller tjänat pengar på det jag skriver här. Målet är i stället att förklara teknik på ett inkluderande och lättbegripligt sätt – så att alla ska känna sig välkomna, oavsett förkunskaper. Vill du komma i kontakt med mig? Mejla gärna: wallenrud@gmail.com

Related Post

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *