lör. aug 8th, 2026

Då var det dags för sommarens kanske sista inhopp på Nyhetsmorgon och det var dags att prata om stranden och vattnet. Vi tog oss till en väns strand i Drevviken i Stockholm och hade med allt från en stor flotte till snygga strandstolar av rotting. Här kommer listan av prylar som kom med. 

Handduksklänning https://www.coolstuff.se/Towel-Dress-2-0
Picknickbord
3-i-rad på vatten https://www.coolstuff.se/tre-i-rad-uppblasbart-spel
Fläkt runt halsen https://www.coolstuff.se/Portabel-Flakt-med-Nackrem
SUP https://www.coolstuff.se/Outlust-Stand-Up-Paddle-Board
Flytande hängmatta https://www.coolstuff.se/Flytande-Hangmatta
Läsplatta https://www.storytel.com/se/sv/reader
Gräv i stranden och skapa en pool https://everearth-shop.eu/outdoor/strandpooldecke.html
Ombytesponcho
Ryggsmörjare
Snorkelmask
Picnic stolar, rotting
Retrobadringar från Folkpool!
Korgsolstol
Simdyna https://www.coolstuff.se/SwimFin-Simdyna/17011
Flotte https://www.coolstuff.se/Uppblasbar-Flotte/17388
Flytväst
Frisbee https://www.arkenzoo.se/littlebigger-tpr-frisbee?69949
Däck med ögla
Flytmadrass hund https://www.coolstuff.se/Intex-Hund-Luftmadrass

 

Av Åsa Wallenrud

Jag har skrivit om teknik, prylar och bilar i över 15 år och drivs fortfarande av samma nyfikenhet som när allt började. Under många år har jag även föreläst om det smarta hemmet och hur teknik kan bli enklare och mer användbar i vardagen. I dag arbetar jag som motorjournalist på Dagens PS, men många känner igen mig som pryexpert i TV4 Nyhetsmorgon, där jag medverkat i mer än 15 år. Bloggen drivs helt oberoende. Jag har aldrig tagit betalt, haft annonser eller tjänat pengar på det jag skriver här. Målet är i stället att förklara teknik på ett inkluderande och lättbegripligt sätt – så att alla ska känna sig välkomna, oavsett förkunskaper. Vill du komma i kontakt med mig? Mejla gärna: wallenrud@gmail.com

Related Post

2 svar på “Inköpslista Nyhetsmorgon – stranden”
  1. En fråga om reportaget i TV4.
    Hur kan man med gott samvete enbart rekommendera flytväst när någon skall Stand Up paddla?

    Leashen är livlinan som gör att brädan inte blåser iväg när man trillar i, och något som vi på både Kanotförbundet samt surfförbundet trycker på som den viktigaste säkerhetsutrustningen när man ger sig ut o paddlar.

    Med vänlig hälsning, Peter

    1. Hej Peter!! Superbra input. Vi hade inte all tid i världen och det enda vi visste var att någon var i studion och pratade om säkerhet i vatten så vi ville mest nämna just det där med flytväst. Vi får hoppas att folk tänker till och tar till allt det som behövs och krävs för att vara säkra ute på vattnet.
      Ha det gött!

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *