En av årets mest efterlängtade trådlösa lurar är här. Bowers & Wilkins har släppt uppföljaren till Px8: Px8 S2.
Första intrycket och designen – Px8 S2
Bowers & Wilkins har presenterat sin nya trådlösa flaggskeppshörlur, Px8 S2, och jag kan konstatera att de sätter en ny nivå för kategorin trådlösa over-ear-hörlurar när det gäller både prestanda och utformning. Med Px8 S2 har man uppgraderat märkets kända design för premiumhörlurar. En viktig aspekt jag noterar är att Px8 S2 har en mer utvecklad form och profil som ska göra dem bekväma för långvarigt lyssnande, och de är märkbart smalare än föregångaren Px8.
Som man kan förvänta sig av en produkt i den här klassen, är Px8 S2 avslutade med en hög standard. Hörlurarna har Nappa-läder som täcker alla huvudsakliga ytor. Aluminiummekanismen har synliga kabeldetaljer, vilket bidrar till en kombination av låg vikt, mekanisk styvhet och design.

Px8 S2 finns i två utföranden med Nappa-läder: Onyx Black och Warm Stone, båda med färgkoordinerade detaljer i läder och aluminium. Jag tycker det är bra att både öronkuddarna och huvudbandet kan bytas ut av behöriga servicetekniker, vilket bidrar till produktens livslängd. Även den nya förvaringsväskan har blivit mer kompakt för att enkelt passa i väskan.

Ljudteknik och trådlös prestanda i Px8 S2
Bowers & Wilkins hävdar att Px8 S2 är deras mest välljudande hörlur hittills. De bygger på framgången från Px7 S3 och ska leverera en högre nivå av upplösning och detaljrikedom för trådlösa hörlurar.

Hörlurarna har 40mm Carbon Cone-element. Dessa element har en omgjord och förbättrad kåpa, röstspole, upphängning och magnet. Elementen är också vinklade mot lyssnarens öron för att säkerställa ett konsekvent avstånd från hela ytan till varje öra, vilket ska förbättra stereobild och rymd. De drivs av en dedikerad, diskret hörlursförstärkare som ska ge mer energi och omfattning till ljudet.

För trådlös överföring inkluderar Px8 S2 både aptX Adaptive 24/96 trådlös teknik och den nyaste Qualcomm-innovationen, aptX Lossless. Dessa tekniker kan automatiskt optimera trådlös musiköverföring från kompatibla enheter. Tillsammans med den utvecklade DSP-tekniken (Digital Signal Processing) från Bowers & Wilkins, resulterar detta i 24-bitars / 96 kHz högupplöst ljudkvalitet. Hörlurarna stöder även 3.5mm analog ljudanslutning och USB-C som klarar högupplöst ljud.

Aktiv brusreducering och smarta funktioner
Bowers & Wilkins har utvecklat nya tekniker för aktiv brusreducering (ANC) i Px8 S2. Tekniken är utformad för att effektivt eliminera oönskat buller utan att försämra musikens kvalitet. Px8 S2 har åtta högpresterande mikrofoner. Fyra av dessa övervakar omgivande buller, medan två mäter utgången från elementen och ytterligare två förbättrar röstklarheten under samtal. Mikrofonernas placering och vinkling ska förbättra prestandan även i bullriga miljöer. Under samtal undertrycks oönskat ljud av tekniken ADI Pure Voice.

Hörlurarna erbjuder upp till 30 timmars batteritid med full ANC aktiverad. En snabbladdning på 15 minuter ger upp till sju timmars lyssningstid.
Genom Bowers & Wilkins Music-app kan jag konfigurera och kontrollera Px8 S2. Jag kan aktivera eller inaktivera brusreduceringen och transparens-läget, se laddningsnivåer och ställa in funktionen för den fysiska “Quick Action”-knappen. Nu finns även en justerbar fembands EQ i appen, med möjlighet att spara förinställningar. Föredrar man Bowers & Wilkins förinställda ljud kan man välja läget “True Sound”. Det finns också fysiska kontroller på varje öronkåpa, och strömknappen är flyttad till vänster kåpa för mer intuitiv användning.

Framtiden ser lovande ut. Bowers & Wilkins planerar att lansera uppdateringar senare i år som kommer att inkludera stöd för rumsligt ljud. Dessutom kommer Bluetooth LE Audio med Auracast-funktionalitet att läggas till vid ett senare tillfälle.
Tillgänglighet
Nya Px8 S2 blir tillgängliga från och med den 24 september. Priset ligger på £629 / $799 / €729.
