fre. jun 12th, 2026

Jag älskar kickstarter-projekt. Det är där man hittar alla smarta och genialiska idéer. Detta är en av dem.

Projektet kallas Golden Goose och består av några plastdelar där du placerar ett rått ägg i. Sedan drar du i två snören som då skapar en snabb rotation av ägget som helt enkelt skakar ägget i sitt skal.

Sedan kan du koka det eller knäcka det i en stekpanna… Kokar du det får du ett gyllengult kokt ägg och om du steker det så är äggröran redan klar.

Briljant.

De ville ha 34 500 dollar men har just nu 123 089 dollar. Detta verkar bli en verklighet.

Länk till deras kickstarter-sida

1 2 3 4

Av Åsa Wallenrud

Jag har skrivit om teknik, prylar och bilar i över 15 år och drivs fortfarande av samma nyfikenhet som när allt började. Under många år har jag även föreläst om det smarta hemmet och hur teknik kan bli enklare och mer användbar i vardagen. I dag arbetar jag som motorjournalist på Dagens PS, men många känner igen mig som pryexpert i TV4 Nyhetsmorgon, där jag medverkat i mer än 15 år. Bloggen drivs helt oberoende. Jag har aldrig tagit betalt, haft annonser eller tjänat pengar på det jag skriver här. Målet är i stället att förklara teknik på ett inkluderande och lättbegripligt sätt – så att alla ska känna sig välkomna, oavsett förkunskaper. Vill du komma i kontakt med mig? Mejla gärna: wallenrud@gmail.com

Related Post

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *