Tänk dig att din mus inte bara klickar, utan också doftar. Ja datormus alltså.
Asus, kända för att tänka utanför boxen, har nu släppt ”Fragrance Mouse” – en trådlös mus som du kan fylla med din favoritdoft. Ja, du läste rätt, en doftande mus!
En doftande nyhet
Asus har alltid varit lite av en vildhjärna när det gäller teknik. Kommer du ihåg surfplattan där du skulle skjuta in din smartphone, eller laptopens pekplatta som också var en skärm? Nu tar de det ett steg längre med en mus som doftar. Under musen, bredvid batterifacket, finns en liten behållare där du kan fylla på med olika aromatiska oljor. Tänk dig att kunna jobba med en doft av nybryggt kaffe, lavendel eller varför inte nyklippt gräs? Valet är ditt!

Mer än bara doft
Men det är inte bara doften som är speciell. Asus Fragrance Mouse är en fullt fungerande trådlös mus. Den har stöd för både Bluetooth och en USB-dongel, tre olika DPI-nivåer för att anpassa känsligheten, och kommer i snygga färgerna vitt och rosa. Dessutom ska knapparna klara av 10 miljoner klick, så du kan dofta dig fram i många år.
En doft av innovation
Det här är inte första gången Asus experimenterar med dofter. Tidigare i år släppte de en laptop i Kina med en doftbehållare i locket. Men nu får vi alltså chansen att dofta på tekniken även här. Visst, en doftande mus kanske inte är något vi har längtat efter, men det är definitivt något vi inte visste att vi behövde. Och det är ju där innovationen börjar, eller hur?

Kan inte hitta information om eller när denna kan komma till Sverige.
Om jag vill ha? Bajsar björnar i skogen..?
Fakta:
- Trådlös anslutning: Bluetooth och 2.4 GHz USB-dongel
- DPI-nivåer: 1200, 1600, 2400
- Knapplivslängd: 10 miljoner klick
- Doftbehållare: Refillbar, för aromatiska oljor
- Färger: Vit och rosa