tor. apr 23rd, 2026

Jajamensan, ni läste rätt. I Japan tar man nu steget att skapa en slags festival som enbart handlar om porr i VR-världen. 

Porr och VR är ganska nytt och det finns fortfarande mycket att upptäcka. Men möjligheterna borde vara enorma?! Japan är i alla fall på och drar igång en porrfestival med VR. Tanken är att visa upp vad som finns och hur det kan nyttjas för intresserade.

Dock var intresset för festivalen lite för stort och man valde att lägga ner den innan den ens startade. Man var rädd för att det var för många som ville deltaga och att det skulle skapa problem. Så ja, Japanerna är tydligen väldigt intresserade.

För mig är det okej, så länge det är lagliga saker som pågår. Vet dock inte hur det kommer att påverka det sexuella klimatet i dag med alla våldtäkter och sexuella trakasserier.

Vill ni ändå uppleva VR porr?

Det sägs att vissa hotell kommer erbjuda just VR-porr som en “room-service” tjänst. Just nu vet ingen vilka hotell eller vad det skulle kosta dock.

vr-porn

Av Åsa Wallenrud

Jag har skrivit om teknik, prylar och bilar i över 15 år och drivs fortfarande av samma nyfikenhet som när allt började. Under många år har jag även föreläst om det smarta hemmet och hur teknik kan bli enklare och mer användbar i vardagen. I dag arbetar jag som motorjournalist på Dagens PS, men många känner igen mig som pryexpert i TV4 Nyhetsmorgon, där jag medverkat i mer än 15 år. Bloggen drivs helt oberoende. Jag har aldrig tagit betalt, haft annonser eller tjänat pengar på det jag skriver här. Målet är i stället att förklara teknik på ett inkluderande och lättbegripligt sätt – så att alla ska känna sig välkomna, oavsett förkunskaper. Vill du komma i kontakt med mig? Mejla gärna: wallenrud@gmail.com

Related Post

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *