ons. sep 16th, 2026

Recensera med emojis – Storytels nya idé

Recensera med emojis – Storytels nya idé

Storytel gör recensionerna ännu mer uttrycksfulla i appen. Nu kan användarna tagga sina ljudböcker med symboler, 18 emojis som beskriver vilka känslor som boken framkallat hos lyssnaren. Den nya funktionen möjliggör för användarna att snabbt och smidigt kunna göra recensioner men också att enklare kunna hitta nya böcker i tjänsten. Samtidigt presenterar streamingtjänsten en ny förbättrad sökfunktion och en helt ny spelare för androidenheter. 
Storytel fortsätter att utveckla sin recensionsfunktion och ger nu användare möjlighet att välja mellan 18 olika emojis för att beskriva de känslor en bok framkallat. 

– Storytel har oerhört engagerade användare vilket är fantastiskt. Nu vill vi öka den sociala dimensionen i lyssnandet och ge användarna möjligheten att uttrycka och dela med sig av sina känslor och tankar, till exempel när man recenserar och rekommenderar ljudböcker, säger Åse Ericson, Country Manager på Storytel. 

Ljudbokslyssnarna kommer i framtiden att kunna hitta nya ljudböcker med hjälp av listor som baseras på känslan som man som lyssnare är på jakt efter. De olika känslorna har tagits fram genom analyser av tusentals användargenererade recensioner i appen för att få fram de vanligast förekommande adjektiven som används för att beskriva böcker. Bland symbolerna finns bland annat emojis som visualiserar romantisk känsla, bladvändare, feelgood och sorglig.

– Vi är väldigt stolta över den här funktionen. Förutom att den ger användare ett enklare och snabbare sätt att tycka till om sina böcker har vi i tester sett att funktionen hjälper användare att uttrycka sina tankar vilket resulterar i att man i större utsträckning även väljer att skriva en text-recension, säger Mikael Holmquist, Product Manager på Storytel. 

Förbättrad sökfunktion och ny spelare för Android

Samtidigt presenterar streamingtjänsten ytterligare två nyheter i Storytel-appen. Det gäller en förbättrad och mer användarvänlig sökfunktion och en helt ny ljudboksspelare för androidanvändare. Den nya sökfunktionen ger användarna en tydligare överblick och mer träffsäkra matchningar i jakten på nya böcker, och resultaten delas in bästa matchning, böcker, inläsare, författare och serier. Den nya ljudboksspelaren för androidenheter har stöd för chromecast och visar kapitel på tidslinjen. Spelaren är tillgänglig från 1 juni för samtliga användare.

Av Åsa Wallenrud

Jag har skrivit om teknik, prylar och bilar i över 15 år och drivs fortfarande av samma nyfikenhet som när allt började. Under många år har jag även föreläst om det smarta hemmet och hur teknik kan bli enklare och mer användbar i vardagen. I dag arbetar jag som motorjournalist på Dagens PS, men många känner igen mig som pryexpert i TV4 Nyhetsmorgon, där jag medverkat i mer än 15 år. Bloggen drivs helt oberoende. Jag har aldrig tagit betalt, haft annonser eller tjänat pengar på det jag skriver här. Målet är i stället att förklara teknik på ett inkluderande och lättbegripligt sätt – så att alla ska känna sig välkomna, oavsett förkunskaper. Vill du komma i kontakt med mig? Mejla gärna: wallenrud@gmail.com

Related Post

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *