Jag har haft problemhy hela min uppväxt. I vuxen ålder har hyn varit otroligt fet och acnen har varit nästan konstant. Jag har provat allt från medicinska produkter på Apoteket till AHA behandling hos min hudterapeut och även testat ett gäng dyra märkesprodukter. Inget har hjälpt, inte ens lite.
Min sambo tipsade mig om det här kitet från Ole Henriksen som han trodde på och jag köpte det tillsammans med en ansiktsmask.
Kitet innehåller en ansiktskräm, ett serum och en gel. Gelen är min favorit som jag tar på på kvällarna innan sängen och den gör underverk för min hy. Serumet luktar apelsin och är superskönt att ta på och krämen är en kräm, vet inte vad jag ska säga om den. Tar den i bland på kvällarna men kör mest med gelen. Egentligen ska man ta gelen och sen en kräm men jag har så fet hy att jag tycker gelen är tillräcklig.
Ansiktsmasken är superskön och ska sitta på i 20-30 minuter. Det tar ju lite av ens tid men när jag gjorde detta 1ggr/vecka så försvann ALL acne och hyn är strålande.
Det är mitt tips till er med fet och finnig hy!

