sön. aug 16th, 2026

Oj dĂ„, rĂ„kade hitta en serie pĂ„ HBO som handlar om manliga strippor – trist! Not! Serien var episk med manlighet pĂ„ sĂ„ mĂ„nga nivĂ„er. 

Sedan Magic Mike-filmen kom har det varit stort intresse för det stora konceptet och om jag inte missförstĂ„tt sĂ„ Ă€r det en sĂ„dan “varje-dag” show i Las Vegas. I den hĂ€r serien ska ett antal mĂ€n trĂ€nas och tĂ€vla mot varandra för att sedan stĂ„ som ensam segrare med 100 000 USD i fickan och en plats pĂ„ scen i showen.

Mumma tĂ€nkte jag, dans och nakna mĂ€n – nu kör vi! Och ja, det var nakna mĂ€n, eller snarare halvnakna men det funkar det med. Jag fick uppleva nĂ„gra av de mest erotiska scenerna jag sett pĂ„ lĂ€nge, framför allt regndansen – HELVETE!!

Biffen, sparrisen och ölmagen

Men det som fick mig att Ă€lska serien helt och hĂ„llet var faktiskt inte det utan att se mĂ€n av alla sorter skapa en bröderlighet och vĂ€nskap jag aldrig sett. DĂ„ fick vi se en spinkig mormon, en biffig soldat, en snubbe med pappa-kropp och allt dĂ€remellan. Det var tĂ„rar, skratt och hjĂ€lpsamhet för att fĂ„ alla att göra sitt bĂ€sta. Mot slutet av serien hade jag tappat rĂ€kningen över alla gĂ„nger de sa “jag Ă€lskar dig” till varandra. Och det var sĂ„ fint för alla killar i denna grupp hade problem med sin egen kroppsuppfattning, sexualitet och sjĂ€lvkĂ€nsla. Alla fick chansen att jobba pĂ„ den, kĂ€nna sig Ă„trĂ„vĂ€rda och bygga upp sitt sjĂ€lvförtroende och det var det vackraste jag sett.

SÄg precis sista avsnittet och kÀnner bara att jag vill veta mer om hur det gick sen. Du hittar serien pÄ HBO Max.

Av Åsa Wallenrud

Jag har skrivit om teknik, prylar och bilar i över 15 Ă„r och drivs fortfarande av samma nyfikenhet som nĂ€r allt började. Under mĂ„nga Ă„r har jag Ă€ven förelĂ€st om det smarta hemmet och hur teknik kan bli enklare och mer anvĂ€ndbar i vardagen. I dag arbetar jag som motorjournalist pĂ„ Dagens PS, men mĂ„nga kĂ€nner igen mig som pryexpert i TV4 Nyhetsmorgon, dĂ€r jag medverkat i mer Ă€n 15 Ă„r. Bloggen drivs helt oberoende. Jag har aldrig tagit betalt, haft annonser eller tjĂ€nat pengar pĂ„ det jag skriver hĂ€r. MĂ„let Ă€r i stĂ€llet att förklara teknik pĂ„ ett inkluderande och lĂ€ttbegripligt sĂ€tt – sĂ„ att alla ska kĂ€nna sig vĂ€lkomna, oavsett förkunskaper. Vill du komma i kontakt med mig? Mejla gĂ€rna: wallenrud@gmail.com

Related Post

LĂ€mna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fÀlt Àr mÀrkta *