Jeremy Clarkson har öppnat munnen igen!

Jeremy Clarkson har öppnat munnen igen!

top-gear

Jag älskar Top Gear. Har alltid gjort. Jag gillar humorn och glädjen och de galna grejerna de gör. Det är tre väldigt bra programledare som kan driva med sig själva och varandra och de har en ganska öppen relation. 

De tre programledarna har gjort så folk som vanligtvis inte tittar på ”bil-tv” nu är inbitna fan. Programmet är ju mer underhållning än vårt gamla Trafikmagasinet var, ja eller vad något av våra usla motorprogram i Sverige är/har varit.

Men så har vi då den här mannen, Jeremy Clarkson. Jag har reagerat förr på en massa saker han säger i programmet. Det är förnedrande saker främst om kvinnor men sedan har det uppdagats att han även fäller en hel del rasistiska åsikter. När jag nu ser Top Gear så är det med en liten del avsky mot just Clarkson och jag tror faktiskt att programmet skulle vinna på att plocka bort honom. Han är inte navet för mig, de två andra killarna är fan bättre än Jeremy som numer känns trött och oengagerad.

I dag läste jag detta:

Under den senaste veckan har Clarkson återigen hamnat i det internationella medieljuset – den här gången för att ha spöat upp en BBC-anställd för att programledarens varma måltid inte stod på matbordet på utsatt tid. Det är inte så många veckor sedan han dessutom mumlade något rasistiskt i ett avsnitt av ”Top Gear”.
– Andres Lokko

Jag vet ju inte vad som är sant eller inte men det skulle inte förvåna mig om det stämde. Kändisskap och rikedomar kan driva vissa människor till galenskap.

Jag kräver inte att de ska ta in kvinnor eller personer med utländsk bakgrund. Jag vill bara ha en ny person som är lika härlig som James och Richard.

The Stig

Det som är nästan mer läskigt, än Jeremys kommentarer och beteende, är att han har så många CIS-män som försvarar honom till den dagen har dör (ja, och säkert efter det också). De trollar kommentarsfält och hackar på alla som påpekar Jeremys uttalanden och beteende. Över 640 000 personer har skrivit på för att BBC ska ta tillbaka honom asap och det talar ju sitt tydliga språk, alla män vill ha en sexistisk rasist i tv.

Jag hoppas bara att Top Gear ska få finnas kvar i sin nuvarande form med mycket blaj, märkliga biltester och sjukt roliga äventyr. Det enda jag skulle vilja att de ändrade på är inställningen till kvinnor. Man kan inte hela tiden säga att detta är en bil för en riktigt man, det här kommer få alla män att dregla osv. Det finns en jävla massa kvinnor som också gillar bilar och får samma upphetsning.

Länge leve ett bra tv-program!

1 Comment

  1. Det är en hel del kvinnor som skrivit på den där listan också (faktiskt även svenska) och i detta nu åker The Stig pansarvagn till BBC med den. Suck. Tyvärr vill de andra två inte göra programmet utan Clarkson heller. Dubbelsuck. Det är otroligt hur han får hållas med allt han vräker ur sig tycker jag. Hans mamma sydde Paddingtonbjörnarna när han växte upp så han kanske är traumatiserad. 😀

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *