sön. sep 13th, 2026

När Apple lanserade en del ny mjukvara så gynnade det en del andra företag. Sonos drar tex nytta av att man kan styra saker direkt på låsskärmen. 

Uppdateringen hamnar på version 6.3 och ger en hel del nya funktioner. Det mest attraktiva är säkert att det nu går att styra Sonos direkt från låsskärmen från iPhone/iPad.

6.3 innehåller bland annat:

Snabbkontroller från låsskärmen på iOS: Se vilken låt du spelar, höj eller sänk volymen och hoppa framåt eller bakåt i spellistan. Direkt från låsskärmen, utan att du behöver låsa upp telefonen.

Fylligare ljud för Rhapsody och Napster: Rhapsody och Napster streamar nu med högre bitrate vilket innebär ett mer levande och detaljerat ljud.

Force Touch-navigering: Har du en iPhone 6s eller 6s Plus? Använd Force Touch och hoppa mellan valfritt innehåll i din Sonos-app betydligt snabbare än att gå via menyerna.

Spilt View och Slide Over: Du kan nu öppna andra appar och lägga dem sida vid sida med Sonos-appen genom att använda Split View och Slide Over. Använd Split View för att exempelvis kolla de senaste musikbloggarna samtidigt som du bygger en ny spellista i Sonos-appen. Eller använda Slide Over för att dra igång en låt och därefter återgå till att kolla mailen.

Förenklad Trueplay Tuning: Vi har förenklat kalibreringsprocessen för att göra det enklare för Sonos-ägare att att dra full nytta av Trueplay. Om du redan har optimerat med Trueplay, och inte flyttat högtalaren efteråt, behöver du inte göra en ny kalibrering.

sonos-app-splash

Av Åsa Wallenrud

Jag har skrivit om teknik, prylar och bilar i över 15 år och drivs fortfarande av samma nyfikenhet som när allt började. Under många år har jag även föreläst om det smarta hemmet och hur teknik kan bli enklare och mer användbar i vardagen. I dag arbetar jag som motorjournalist på Dagens PS, men många känner igen mig som pryexpert i TV4 Nyhetsmorgon, där jag medverkat i mer än 15 år. Bloggen drivs helt oberoende. Jag har aldrig tagit betalt, haft annonser eller tjänat pengar på det jag skriver här. Målet är i stället att förklara teknik på ett inkluderande och lättbegripligt sätt – så att alla ska känna sig välkomna, oavsett förkunskaper. Vill du komma i kontakt med mig? Mejla gärna: wallenrud@gmail.com

Related Post

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *