Jag hade ju lite ont i tanden innan jul och gick till min tandläkare som tog bilder och tog bort den gamla amalgamlagningen men kunde inte se något. Han gissade eventuellt på en spricka och la på en tillfällig lagning och fick en ny tid i januari.
Så var den dagen kommen (igår) då jag gick dit på lunchen för en rotfyllning, trodde vi. Han borrar och borra och tar bilder och tillslut säger han: -Inte konstigt att du har ont!!
Tydligen var hela roten inflammerad och det var ingen trevlig syn. Han påbörjade operation rengöring och höll på ett bra tag innan han var tvungen att säga att tanden måste bort. Det var helt omöjligt att få den ren. Sen började helvetet. Tanden vägrade lämna sin plats, den satt väldigt hårt och det tog en timme eller så att få ut alla delar. Det var inte så mycket det att tanden drogs ur som var jobbigt utan det var skavsåren jag fick på läpparna. Tanden satt ju längst in i överkäken och för att kunna dra, bända och trixa hamnade läppen hela tiden i kläm. Den gör ondast av allt.
Men nu är tanden borta och när såret läkt är alla bekymmer också borta!
Men vet ni! Anledningen till inflammationen beror på att jag biter i hop tänder och käkar så mycket att jag själv har pressat tanden till detta. VAD FAN!

Hej!
Fin och välskriven blogg du har.
Usch det lät inte skoj med det tandläkarbesöket.
Hoppas du inte har allt för ont fortfarande?
Var det ditt första försök till rotfyllning?
Trevlig helg.
/Pelle
Hej och tack! Har dragit ut två visdomständer men det var många år sen..
Så lite så.
Det omtalade amalgamet har du sluppit i munnen eller?
Trevlig fortsättning på helgen.
Nej, det har jag. Tanden vi pratar om här hade det. Men det var inte orsaken till skadan.
Okej.
Skönt att du fick bort den lilla klick amalgam du hade i munnen eller?
Trevlig helg.