sön. aug 16th, 2026

En miljon anledningar till att bli medlem på Amazon Prime

Nu presenterar e-handelsjätten Amazon Primelotteriet för sina svenska Prime-medlemmar. I prispotten finns över 500 presentkort, där det största presentkortet kommer gå till en lycklig vinnare som får 100 000 kr att handla för på Amazon.se. Allt man behöver göra är att registrera sig för ett Amazon Prime-medlemskap och handla för minst 300kr på Amazon.se mellan den 1 och 24 december.

Amazon har snabbt etablerat sig som en ledande e-handelsplats i Sverige efter lanseringen under hösten 2020, och i slutet av september i år lanserades Amazon Prime, Amazons premiumtjänst som ger medlemmar tillgång till det bästa vad gäller shopping, erbjudanden och underhållning från Amazon.

Nu lanserar Amazon Primelotteriet där fler än 500 presentkort, till värdet av 1 miljon kronor, kommer att lottas ut till svenska vinnare med ett presentkort värt hela 100 000 kronor som högsta pris. Dessutom kommer nästan 50 presentkort på 10 000 kronor att delas ut tillsammans med ytterligare 500 presentkort på 1000 kronor, som samtliga kan användas på Amazon.se. Allt man behöver göra för att delta är att registrera sig som Amazon Prime-medlem och handla för minst 300kr under perioden 1 december fram till midnatt den 24 december. Som kund kan du delta upp till fem gånger och vinnaren kommer att dras efter tävlingsperiodens slut den 1 februari. Vinnarna kommer bli kontaktade den 7 februari och få sina presentkort på sitt kundkonto 15 februari 2022.

Fullständiga regler och villkor för Primelotteriet hittar du här.

Har ni handlat på Amazon än? Vad är er upplevelse i så fall?zon

Av Åsa Wallenrud

Jag har skrivit om teknik, prylar och bilar i över 15 år och drivs fortfarande av samma nyfikenhet som när allt började. Under många år har jag även föreläst om det smarta hemmet och hur teknik kan bli enklare och mer användbar i vardagen. I dag arbetar jag som motorjournalist på Dagens PS, men många känner igen mig som pryexpert i TV4 Nyhetsmorgon, där jag medverkat i mer än 15 år. Bloggen drivs helt oberoende. Jag har aldrig tagit betalt, haft annonser eller tjänat pengar på det jag skriver här. Målet är i stället att förklara teknik på ett inkluderande och lättbegripligt sätt – så att alla ska känna sig välkomna, oavsett förkunskaper. Vill du komma i kontakt med mig? Mejla gärna: wallenrud@gmail.com

Related Post

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *