sön. okt 18th, 2026

Marshall Major IV – en återfödd ikon

Vi går från trean till fyran och får trådlös laddning och bättre komfort. Här är Marshall Major IV, efterföljaren till Marshall Major III.

Marshall Major är en av de mindre lurarna från Marshall och har hållit lite samma stil sedan starten. Jag har testat flertalet av dem och du kan läsa om Marshall Major II och Monitor II A.N.C bland annat!

 

Fyran då, ja de ska hålla i 80 timmar, laddas trådlöst, ha en förbättrad komfort och “multi-knappen” som styr allt. I övrigt ser de rätt likadana ut och det återstår att se om ljudet är bra, jag har inte generellt inte varit så förtjust i Marshalls lurar då ljudet inte passar mig. Det kommer snart hem ett par för test så får återkomma.

 

Av Åsa Wallenrud

Jag har skrivit om teknik, prylar och bilar i över 15 år och drivs fortfarande av samma nyfikenhet som när allt började. Under många år har jag även föreläst om det smarta hemmet och hur teknik kan bli enklare och mer användbar i vardagen. I dag arbetar jag som motorjournalist på Dagens PS, men många känner igen mig som pryexpert i TV4 Nyhetsmorgon, där jag medverkat i mer än 15 år. Bloggen drivs helt oberoende. Jag har aldrig tagit betalt, haft annonser eller tjänat pengar på det jag skriver här. Målet är i stället att förklara teknik på ett inkluderande och lättbegripligt sätt – så att alla ska känna sig välkomna, oavsett förkunskaper. Vill du komma i kontakt med mig? Mejla gärna: wallenrud@gmail.com

Related Post

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *