tor. apr 23rd, 2026

EN SAGOBOK FÖR RIKTIGA TJEJER – HELT UTAN PRINSAR

Är du också less på sagoböcker som handlar om hur tjejer (prinsessor) ska leta efter sin drömkille (prins)? Stereotypiska berättelser som på visst sätt kan vara charmiga men det är också välkommet att blanda in lite mer moderna berättelser. 

Boken “Good Night Stories for Rebel Girls” är en bok skapad på Kickstarter av två kvinnor från Italien. Boken porträtterar starka kvinnor från olika tidsepoker men berättas på ett sätt som passar för sagostunden i sängen. En utmärkt idé att få unga tjejer att förstå att man kan bli astronaut, tennisstjärna, kock eller vad som helst. Ingen sätter gränsen annat än en själv.

 

Boken består av 1000 berättelser om 100 kvinnor. Till varje berättelse finns en illustration som är ritad av 100 olika kvinnliga artister. Boken har fått in 1689 % av det de önskade från början, det visar ju på hur stort intresset är.

2 3

Av Åsa Wallenrud

Jag har skrivit om teknik, prylar och bilar i över 15 år och drivs fortfarande av samma nyfikenhet som när allt började. Under många år har jag även föreläst om det smarta hemmet och hur teknik kan bli enklare och mer användbar i vardagen. I dag arbetar jag som motorjournalist på Dagens PS, men många känner igen mig som pryexpert i TV4 Nyhetsmorgon, där jag medverkat i mer än 15 år. Bloggen drivs helt oberoende. Jag har aldrig tagit betalt, haft annonser eller tjänat pengar på det jag skriver här. Målet är i stället att förklara teknik på ett inkluderande och lättbegripligt sätt – så att alla ska känna sig välkomna, oavsett förkunskaper. Vill du komma i kontakt med mig? Mejla gärna: wallenrud@gmail.com

Related Post

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *